Národopisný soubor

KLOBUČAN

 

Valašské Klobouky jsou středem jižního Valašska, jehož přirozené hranice tvoří pohoří Bílých Karpat a pásmo Vizovických vrchů. Nejstarší záznamy pochází z roku 1241. Vznik a vývoj písní a tanců Valašskoklobucka byl ovlivněn těžkým životem lidí a z folklorního hlediska sousedstvím Vsacka, Vizovska, Luhačovického Zálesí a temperamentního Slovenska. 

Soubor Klobučan vznikl v roce 1981 a navázal tak na folklorní tradici tetičky Libuše Sušilové a strýca Horalíka v souboru Dúbrava a učitele Milana Švrčiny v souboru Skřivánek. Ve vedení souboru se vystřídali : Jaroslav Dulík, Anna Švehláková, Petr Vašíček, Zdeněk Krkoška, manželé Stavinohovi, Zdeněk Zvonek. Od roku 1996 soubor vede Hana Tarabusová.

Soubor se zabývá převážně oblastí Valašskoklobucka - figurální tance, cechovní tance o papučářích a súkenících, klobucká točená a stará uherská. Vystupuje v typickém "závršském" kroji - bílé a hřebíčkové sukno. Pořádá tradiční valašské bály, fašankové obchůzky, velikonoční a vánoční vystoupení, dožínky, setkání souborů…Účastní se vystoupení v ČR i v zahraničí - Strážnice, Liptál, Rožnov, Šumperk, Polsko, Slovensko, Bulharsko, Portugalsko, Rumunsko, Francie, Řecko.

 Soubor Klobučan založil v roce 1992 "Občanské sdruženi Klobučan". Jeho součástí jsou dospělí tanečníci a muzika. Od roku 1994 je součástí sdružení dětský soubor Klobučánek s dětskou cimbálovou muzikou. Soubor je členem Folklorního sdružení ČR a Valašského folklorního sdružení, kde se podílí na organizaci akcí pro dětské i dospělé soubory Valašska.

 

Kroje:

 

"Závršský" kroj -  děvčata mají hřebíčkově fialové kordulky, žlutě vyšívané rukávce a modrotiskové sukně. Na nohou nosí tradiční nízké papučky z bílého sukna s vyšíváním nebo krpce. Chlapci nosí na bíle vyšívaných košilích hřebíčkově fialové bruncleky s bohatou šňůrkovou aplikací. Kalhoty mají z bílého sukna s výšivkou a valašským koženým opaskem. Chlapci jsou obuti do vysokých papučí z bílého sukna s červeným lemováním, krpce nebo holínky. V zimě chlapi nosí bílé kabáty - župice nebo krátké kabátky - meriny.

 

"Jihovalašský " kroj - děvčata mají modrotiskové fěrtochy a červené kordulky, chlapi mají vínově červené bruncleky s bohatou výšivkou a bílé nohavice

 

"Pracovní" kroj - děvčata nosí kanafasové fěrtochy, chlapi bílé nohavice.

 

"Cechovní súkenický" kroj - ženy černé kabátky - kabňe a modrotiskové šaty - leknice, papučky, muži tmavě modré kalhoty a kabátek - merina a holínky.

 

Chlapi mají na hlavě nízké klobouky se šňůrkami, děvčata nosí copy nebo "zachoděné" modré šátky se žlutým a modrým potiskem, kašmírové červené šátky nebo plátěné bílé vyšívané šátky.